середу, 7 листопада 2012 р.

Виховання толерантності як життєвої цінності.



Виховання толерантності
як життєвої цінності.

Мета: ознайомити з поняттям «толерантність». Набути навички розуміння і прийняття людей з оточення, їх внутрішнього світу. Поглибити процеси саморозкрит­тя, самоаналізу. Закріпити до­вірчий стиль спілкування у групі. Збагатити знання про поняття ««міжна­родний день толерантності». Формувати толерантне ставлення до од­нолітків та старших за віком людей.

Обладнання: маркери, фломастери, ручки, аркуші паперу формату АЗ, А4, плакати, ножиці, журнали, клей, магнітофон, олівці

ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Притча «50 років ввічливості».
Літня подружня пара дожила до п’ятидесятиріччя свого шлюбу. За сніданком, коли як завжди, дружина розрізала здобну булку, вона подумала:
- П’ятдесят років я давлюся шкоринкою булки, коли я так люблю її верхню частину з духмяним м’якушем. Сьогодні я нарешті насмілюсь задовольнити своє бажання і віддам чоловіку нижню частину здоби.
- Нарешті, нарешті, - радів старий, - п’ятдесят років я був позбавлений своєї улюбленої їжі – хрусткої, ароматної шкоринки. П’ятдесят років їй знадобилось, щоб зрозуміти, що мені подобається!

2 Презентація.
Знайомство з гостями. Повідомлення теми, мети заняття.


3. Привітання «Мене звуть... Я люблю себе за те, що...».
Вправа проводиться в колі.
Кожен по черзі говорить дві фрази «Мене звуть.» і «Я люблю себе за те, що.». Не відволікайтеся на спори і обговорення з приводу ваших бажань. Просто висловлюйте їх по черзі, неупереджено і швидко.

4. Правила групи
• Щирість у спілкуванні.
• Принцип «тут і тепер».
• Таємниця.
• Активна участь.
• Повага до мовця.
• Довіра.
• Дбайливе ставлення до інших.


5. Вправа «Чарівна скринька».
Учасникам роздаються невеликі аркуші липкого паперу. Тренер просить написати на них, чого саме підлітки чекають від тренінгу. Після цього кожен учасник зачитує свій напис і прикріплює аркуш на підготовлений плакат із зображенням скриньки.

6. Інформаційне повідомлення « Що таке толерантність».
Толерантність — це розуміння, повага, визнання рівноправності, відмова від тиску і насильства, визнання прав інших на свої думки й погляди, прийняття інших людей такими, які вони є, взаєморозуміння на основі згоди.
Толерантністьце те, що уможливлює досягнення миру, сприяє переходу від культури війни до культури миру.
Толерантністьце повага, сприйняття та розуміння розмаїття

культур нашого світу, форми самовираження та самовиявлення людсь­кої особистості.
У словнику іншомовних слів сказано, що слово «толерантність» (з латинської) — терпіння — терпимість до чужих думок і вірувань.
Толерантністьце обов'язок сприяти утвердженню прав людини. Толерантність необхідна у взаєминах між окремими особами, в сім'ї та громаді. У школах, університетах, осередках освіти необхідно формувати атмосферу толерантності, бути уважним один до одного та мати почуття солідарності.
Одним із найпростіших методів виявлення толерантності є вміння зробити приємне іншій людині.
Що таке толерантність?
Поняття толерантності в різних культурах має різні відтінки сенсу і залежить від історичного досвіду народу. Етімологія терміну «толерантність» походить від  латинського дієслова tolero - «нести», «тримати», «терпіти». Це дієслово застосовувалося в тих випадках, коли було необхідно «нести», «тримати» в руках якусь річ. При цьому підрозумівалось, що для тримання і перенесення цієї речі людина повинна докладати певні зусилля, страждати, терпіти.
У китайській мові бути толерантним означає «дозволяти, допускати, проявляти великодушність по відношенню до інших». У арабському толерантність - «прощення, поблажливість, м'якість, співчуття, прихильність, терпіння, розташованість до інших», в персидському - «терпіння, терпимість, витривалість, готовність до примирення». У російській мові існують два слова з схожим значенням - толерантність і терпимість. Термін «толерантність» використовується звичайно в медицині і в гуманітарних науках і означає, зокрема. «відсутність або ослаблення реагування на який-небудь сприятливий чинник в результаті зниження чутливості до його

 дії». А більш знайоме і звичне слово «терпимість», що вживається в буденній мові, означає «здатність, уміння терпіти, миритися з чужою думкою, бути поблажливим до вчинків інших людей».
Характеристика визначення толерантності видозмінюється в Преамбулі Статуту ООН:
«...проявляти терпимість і жити разом, в світі один з одним, як добрі сусіди». Тут «толерантність» розглядається як уміння жити в гармонії з собою і з навколишнім світом.
У науковій літературі толерантність розглядається як пошана і визнання рівності, відмови від домінування і насильства, визнання багатовимірності і різноманіття людської культури, норм, вірувань і відмова від зведення цього різноманіття до одноманітності або до переважання якоїсь однієї точки зору. Толерантність припускає готовність прийняти інших такими, якими вони є, і взаємодіяти з ними на основі згоди.
Таким чином, толерантність – активна етична позиція і психологічна готовність до терпимості для взаєморозуміння між етносами, соціальними групами, в ім'я позитивної взаємодії з людьми іншого культурного, національного, релігійного або соціального середовища.
Що таке толерантна особистість?
Кажучи про толерантність як про поняття, ми маємо на увазі, що носієм цієї характеристики є людина. Яку людину ми можемо називати толерантною? Толерантну особу можна розглядати з трьох позицій:
1. Людина і її внутрішній світ. Аутотолерантність - характеристика людини, яка може пізнавати і визнавати своє «Я» (позиції, погляди, світогляд), приймати себе такою, якою є, аналізувати свої слова і вчинки, робити висновки з своїх помилок. Але у жодному випадку не

 можна ототожнювати аутотолерантність з відсутністю критики до себе і своїм діям.
2. Людина - людина. Ухвалення свого партнера по спілкуванню, визначення тактики поведінки і діалогу з ним незалежно від його кольору шкіри, релігійних поглядів, соціального статусу. Тут важливо врахувати, що толерантне спілкування не припускає розчинення в партнері і відсутність власних ціннісних установок. Толерантне спілкування - це «бути з іншими і зберігати своє «Я»!
3. Людина - група. Будучи представником певної групи (наприклад, афроамериканцем), людина не оцінює всю решту людей з погляду приналежності до його національності (тобто з погляду приналежності іншого до його групи), а вибудовує відносини з іншими людьми, виходячи з позиції, що всі ми люди поза залежністю не від чого.
Коментар:
·        толерантне відношення не має на увазі повного конформізму і злиття з партнером по спілкуванню, повного ухвалення його світогляду поглядів і др.;
·        необхідно розуміти, що толерантність не виправдовує і не терпить дискримінацію, принижуючу і ображаючу поведінку, фізичне і моральне насильство;
·        толерантне відношення до людини не підрозуміває під собою отримання якої-небудь вигоди від неї.
Чому люди поводяться нетолерантно (інтолерантно)?
 Стереотипи.
Люди звикли вважати, що їх сприйняття і уявлення про речі співпадають, і якщо дві людини сприймають один і той же предмет по різному, то одна з них безумовно помиляється. Але сприйняття навіть простого об'єкту - частина складного процесу. Воно залежить, перш за

 все, від установок, які сформувалися в результаті попереднього досвіду, інтересів і практичних цілей людини. У системі установок, непомітно для самої людини, акумулюється її попередній життєвий досвід, настрій її соціального середовища.
Установки існують і у сфері людських взаємин. Стикаючись з людиною, що належить до певної групи, люди схильні наперед чекати від неї певної поведінки і оцінювати конкретну людину по тому, наскільки вона відповідає (або не відповідає) цьому еталону. Упереджене, тобто не засноване на свіжій, безпосередній оцінці кожного явища, а виведене із стандартизованных думок і очікувань думка про властивості людей і явищ називається стереотипом. Мислити стереотипно означає механічно підводити складне індивідуальне явище під просту загальну формулу або образ, що характеризує (правильно або помилково) клас таких явищ.
Інші способи сприйняття миру, що відрізняються від загальноприйнятих, також породжують стереотипи. Несхожі на інших люди, яскраві і незвичайні випадки часто привертають увагу і спотворюють думки. Надзвичайна увага до несхожих на нас людей, створює ілюзію, що вони сильніше відрізняються від інших, чим це є насправді.
Стереотипи – невід'ємний елемент буденної свідомості. Жодна людина не взмозі постійно творчо реагувати на всі зустрічаючиїся їй в житті ситуації. Стереотип, що акумулює якийсь стандартизованный колективний досвід, допомагає людині орієнтуватися в житті і певним чином направляє свою поведінку. Стереотип може бути істинним і помилковим. Він може викликати і позитивні емоції, і негативні. Його суть в тому, що він виражає відношення, установку даної соціальної групи до певного явища або людини. Але проблеми, пов'язані із стереотипами виникають тоді, коли вони дуже узагальнені або невірні.

Упередження і забобони.
У новітньому «Словнику по суспільних науках», випущеному ЮНЕСКО, мовиться, що «упередження - це негативна, несприятлива установка до групи або її індивідуальних членів; вона характеризується стереотипними переконаннями і витікає більше з внутрішніх процесів свого носія, чим з фактичної перевірки властивостей групи, про яку йде мова».
Забобони беруть початок з багатьох джерел, тому що вони можуть виконувати різні функції:
·        виражати свідомість того, хто ми такі, і забезпечувати нам соціальне визнання;
·        захищати відчуття Я від тривоги, що виникає від недоліку безпеки або внутрішнього конфлікту;
·        розвивати інтерес людини до себе, підтримуючи те, що приносить задоволення, і перешкоджаючи тому, що нам неприємно.
Соціальні, соціально - психологічні і емоційні чинники, які можуть породжувати і підтримувати інтолерантну поведінку:
·        Соціальна нерівність. Нерівний статус готує грунт для забобонів. Якщо нерівність існує, забобони допомагають виправдовувати економічну і соціальну перевагу тих, у чиїх руках влада. Забобони і дискримінація знаходяться у відносинах взаємної підтримки: дискримінація підтримує забобон, а забобон узаконює дискримінацію.
·        Соціальні переконання. Вони можуть виявлятися як пророцтва, що «самореалізуються»: за ситуації, коли люди чекають від людини певної «поганої» поведінки, тривога останньої може спонукати її підтвердити це переконання.
Групові норми. Співвідносивши себе з якою-небудь групою, люди підкоряються груповим нормам. Громадянство, що включає «нас»

 (позиція усередині групи), виключає «їх» (позиція за межами групи). Чим важливіше для людини соціальна ідентичність і чим вона більш пов'язана з групою, тим більше сильними забобонами вона реагує на «погрози», витікаючі від іншої групи.
Інертність мислення. Забобон, сформувавшись одного разу, зберігається за інерцією. Якщо він є соціально прийнятним, багато людей підуть по шляху найменшого опору і погоджуватимуть свою поведінку з цим забобоном. Вони діятимуть не стільки із-за потреби ненавидіти, скільки з причини подобатися і бути прийнятим.
Фрустрация. Коли якесь прагнення людини не одержує задоволення, блокується, це створює в людській психіці стан напруженості, роздратування – фрустрации. Фрустрация шукає якоїсь розрядки і часто знаходить її в агресії, причому об'єктом цієї агресії може бути практично будь-який об'єкт, зовсім не пов'язаний з джерелом самої напруженості. Найчастіше це хтось слабкий, який не може постояти за себе.
Зміна соціального статусу. Щоб сприймати себе як особистість, що має певний статус, необхідно, щоб якісь люди займали нижче положення. Забобони часто сильніше у тих, хто займає невисокий соціально  - економічний стан або чиєсь положення різко погіршало, а також у тих, чий позитивний Я - образ знаходиться під загрозою.
Категоризація навколишнього світу. Багато стереотипів виникають не стільки від злості, скільки від того, що люди природним чином намагаються зводити складні взаємозв'язки до простіших. Вони схожі на ілюзії сприйняття:
-  «побічний продукт» здатності пояснювати навколишній світ. Одним із способів спрощення того, що нас оточує, є «категоризація»;організація навколишнього світу шляхом угрупування об'єктів. Якщо люди, що становлять групу, схожі, то це допомагає

пізнати і саму групу. Категоризація допомагає: вона дає максимум потрібної інформації при мінімумі витрачених зусиль. Особливо легко і ефективно покладатися на стереотипи при дефіциті часу, надмірній зайнятості, втомі, емоційному збудженні. Сама по собі категоризація не є забобоном, але може стати фундаментом для нього.
Так, щоб протистояти дискримінації, необхідно розуміти глибинні причини цього явища. Тому профілактичні дії повинні бути направлені не тільки на зміну інтолерантної поведінки, а більшою мірою на усунення причин цієї поведінки - стереотипів і забобонів.
Формуванню толерантності сприяють:
• знання;
• відкритість;
• спілкування;
• свобода думки, совісті та переконань.

7. Вправа «П’ять добрих слів»
Кожен з учнів має обвести свою руку на аркуші паперу і на малюн­ку долоні написати своє ім'я (див. додаток 2). Потім учень передає свій аркуш сусідові праворуч, а сам отримує малюнок від сусіда ліво­руч. На кожному пальці намальованої долоні треба написати будь-яку привабливу, на їхню думку, рису її власника (наприклад: «ти дуже добра», «ти завжди заступаєшся за слабших», «мені подобається твій одяг»). Аркуш повертається до власника. Коли робота завершена, психолог збирає малюнки і зачитує написи, а група має здогадатися, кому вони призначені.
Ще один метод виявлення толерантності — вміння висловлювати свої негативні почуття, не принижуючи іншої людини.


8. Вправа. Асоціативний ряд «Толерантність».
Учасники називають характеристики людини, що асоціюються з поняттям толерантності і починаються з букви вертикального рядка.
Т —терпимість
О — оптимізм
Л —любов
Е —ентузіазізм
Р—рівність
А —активність
Н —ніжність
Т —тактовність
Н —ніжність
І —ініціативність
С —співчуття
Т —терпіння
Ь – 

9. Вправи «Я-висловлювання», «Ти-висловлювання».
Психолог пояснює різницю між Я-висловлюванням і Ти-висловлюванням: «Я дуже хвилююся, коли тебе немає вдома до 10-ї години вечора» порівнюємо з: «Ти знову прийшов додому об 11 -й вечора!!!».

Завдання:
Складіть я-висловлювання і ти-висловлювання.
1. Ви з другом домовились зустрітися на вулиці. Ти чекав його ЗО хвилин, він так і не прийшов.
2. Учитель звинуватив тебе в тому, що ти списав контрольну робо­ту в сусіда.


10. Експрес-діагностика «Що означає бути толерантною  особистіс­тю?»
В анкетах учасників та у ведучих на плакаті записано риси толе­рантної особистості. За підсумками всіх анкет формується уявлення групи про толерантну особистість.

Анкета «Риси толерантної особистості»
Риси толерантної особистості

Риси, що є в мене

Три головні риси толерантної особистості

Уявлення групи про толерантну особистість

Інтерес до людей







Уміння слухати







Уміння співпереживати







Терпимість







Альтруїзм







Тактовність







Почуття гумору







Повага до інших









Відмова від тиску і насильства







Визнання прав інших на свої погляди







Прийняття інших такими, які вони є







Взаєморозуміння на основі згоди








Колаж «Острів рівних»

      Учасникам, розділеним на дві групи, дають завдання створити колаж «Острів рівних». При цьому в першій частині виконання завдання учасникам на голови надягають корони з написами:

·        «я нічого не вмію»;
·        «я найкращий»;
·        «пожалійте мене»;
·        «посміхайтеся мені»;
·        «я нікого не люблю»;
·        «я люблю, коли мене хвалять»;
·        «підбадьорюйте мене»;
·        «критикуйте мене»;
·        «говоріть про мене погано».
У другій частині виконання завдання корони знімають.
Після обговорення вправи учасників підводять до висновку, що на сприйняття інших людей впливають установки, упередження, пов’язані з расою, освітою, статтю, інтересами, статком тощо. Позиція «на рівних» є найефективнішою.

11. Інформаційний блок «Як розуміти й відчувати іншого»
Нормальному перебігу міжособистісного спілкування можуть пе­решкоджати так звані «бар'єри спілкування»:
• незрілі поверхові судження;
• стереотипи — упереджені узагальнення;
• заклопотаність і зайнятість собою;
• бурхлива реакція на емоційно забарвлені слова;
• необгрунтоване перебивання (люди, що мають вищий соціаль­ний стан або владу, схильні переривати);
• «прихований порядок денний» (учасники мають приховані інте­реси).
Правила ефективного спілкування
1. Будьте відкриті до співрозмовника й приймайте його таким, яким він є. Під «прийняттям» К.Роджерс розумів приязне ставлення

до людини, що має безумовну цінність, незалежну від стану, поведінки або почуттів.
2. Спробуйте почути все повідомлення цілком.
3. Ваша увага має бути й фізичною.
4. Участь у спілкуванні має бути активною та відповідальною.
5. Спостерігайте за невербальними реакціями партнера.
6. Висловлюйтеся ясно.
7. Говоріть від першої особи.                     
8. Будьте уважним слухачем.
9. Виявляйте емпатію.
Емпатія – уміння бачити світ очима інших, розуміти його так само, як і вони, сприймати їхні вчинки з їхніх позицій і водночас здатність сказати іншим про своє розуміння й дати можливість підтвердити або спростувати ці уявлення.
Чим повніше людину розуміють і приймають, тим більше вона нама­гається скинути фальшивий фасад, що використовує при зустрічі з життям, і тим більше вона прагне йти вперед (К.Роджерс).

12. Релакс-пауза «Маяк»
Ведучий: «Займіть зручне положення, заплющте очі. Розслабте­ся. Уявіть маленький скелястий острів далеко від землі. На вершині острова — маяк. Уявіть себе цим маяком, що стоїть на скелястому острові. З вікон вашого верхнього поверху ви вдень і вночі, у гарну й погану погоду надсилаєте потужний пучок світла, що є орієнтиром для кораблів, великих і маленьких, з різними прапорами, різними людьми на борту. Пам'ятайте, що ваш промінь постійно ковзає по океану, попереджає мореплавців про мілину, а для людей на березі є символом безпеки.
Тепер спробуйте відчути внутрішнє джерело світла в собі —

світла, що ніколи не гасне...»

13. Карусель «Приємна розмова».
Учасники, поділені на дві групи, стають обличчям один до одного (зовнішнє й внутрішнє коло) за принципом «каруселі». Тренер дає приклади ситуацій, які необхідно програти.
Ситуація А. Перед вами людина, яку ви зовсім не знаєте, бачите її вперше, але вам дуже потрібно дізнатися, як проїхати в якесь місце в місті, де ви знаходитеся вперше.
Ситуація Б. Перед вами людина, яка вам дуже подобається. Ви давно хотіли поговорити з нею.
Ситуація В. Перед вами людина, яка чимось засмучена і ніяк не може заспокоїтися. Підійдіть до неї, почніть розмову, заспокойте її.
При переході до кожної наступної ситуації учасники по сигналу тренера роблять крок ліворуч (праворуч) за годинниковою стрілкою. У такий спосіб кожен учасник має можливість програти ситуацію кілька разів з різними людьми.

14. Експрес-спілкування «Приємна розмова»
Під час цієї вправи учасникам необхідно кидати один одному м’яч і говорити вислів, що починається словами «Мені в тобі подобається...». Через 5—10 хвилин вислів замінюється «Нас із тобою поєднує...».
Аналіз і обговорення: яку частину вправи було легше виконувати? Чому? Як ви сприймали позитивні вияви уваги інших учасників? Чи сприймалося це як прийняття вас іншою людиною? Що ви відчували під час цієї вправи? Що відчуваєте зараз?



15. Енергейджер «Бджоли»
Всім учасникам пропонують встати колом і заплющити очі. Потім ведучий каже: «Уявіть собі сонячний ранок. Ви — бджоли. Вилітаєте на галявину й дзижчите. По моїй команді «бджоли, у вулик» ви із заплющеними очима повинні стати в рівне коло».
Вправа повторюється кілька разів. Вона спрямована на закріп­лення почуття згуртованості й довіри в групі.

16. Вправи «Глечик розчарувань» і «Валіза реалізованих надій» (або «Валіза скарбів»).
Учасникам пропонують записати свої почуття й думки на зіроч­ках і покласти їх у валізу, а також можна на камінчиках написати свої розчарування й кинути їх у «глечик розчарувань».

17. «Конверти для добрих побажань».
      Попросіть учасників написати свої імена на конвертах. Далі попросіть їх написати і напишіть самі побажання, подяка для кожного члена групи. Складіть всі листочки у відповідні конверти. Якщо учасники захочуть, вони можуть поділитися цими висловами з групою.

18. Притча-блюз
Жив собі хлопець із жахливим характером. Якось батько дав йому мішок із цвяхами і сказав по одному забивати їх у паркан щоразу, коли хлопець втратить терпіння і посвариться з кимось. Першого дня хлопець забив 37 цвяхів. Згодом він навчився володіти собою і кількість забитих цвяхів щодня зменшувалася. Хлопець зрозумів, що легше навчитися володіти своїми емоціями, ніж забивати цвяхи.
Нарешті настав день, коли він не забив жодного цвяха. Син

підійшов до батька і сказав, що в цей день він не забив жодного цвяха. Тоді батько наказав синові витягати з паркана по одному цвяху в той день, коли він не втратить самоконтролю і ні з ким не посвариться. Минали дні і згодом син міг сказати батькові, що в паркані не зали­шилося жодного цвяха. Батько підвів сина до огорожі та сказав: «Ти добре поводишся, синку, але подивися, скільки дірок залишилося... Огорожа вже ніколи не буде такою, як колись...»
Коли ви з кимось сваритеся й кажете йому щось неприємне, ви залишаєте в ньому такі рани, як ці діри. І рани залишаються, незва­жаючи на те, скільки разів потім ви попросите вибачення. Словесні рани заподіюють такий самий біль, як і фізичні.
Друзі, якщо можете, пробачте мені ті діри, що я, можливо, зали­шила у вашій огорожі. І якнайменше самі залишайте їх на своєму шляху. Не забиваймо цвяхи ворожості, нерозуміння й жорстокості в душі людей. Будьмо толерантними, а отже, розуміймо один одного!

19. Гра-розминка «Австралійський дощ».
      Учасники стають у коло. Інструкція: Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Зараз по колу ланцюжком ви будете передавати мої рухи. Як тільки вони повернуться до мене, я передам наступні. Стежте уважно!
      - В Австралії піднявся вітер. (Ведучій тре долоні).
      - Починає крапати дощ. (Клацання пальцями).
      - Дощ посилюється. (Почергове плескання долонями по грудях).
      - Починається справжня злива. (Плескання по стегнах).
      - А ось град – справжня буря. (Тупіт ногами).
      - Але що це? Буря стіхає.   (Плескання по стегнах).
-         Дощ стихає. (Плескання долонями по грудях).

      - Рідкі краплі падають на землю. (Клацання пальцями).
      - Тихий шелест вітру. (Потирання долонь).
      - Сонце! (Руки догори).


























Додаток 1 АНКЕТА «Чи знаєш ти, що таке толерантність?»
1. Чи чули ви колись, що таке «толерантність»?
2. Коли вперше ви почули це слово та від кого?
3. Чи знаєте ви про день толерантності?
4. Що для вас означає поняття «толерантність»?
5. Що робить вас частиною всіх людей?
6. Якими є основні причини виявлення насильства та жорстокості?
7. Чи можуть відмінності між людьми стати причиною насильства та жорстокості? Поясніть свою точку зору.
8. З наведених нижче проблем визначте ту, що, на вашу думку, є найголовнішою і спричиняє породження зла та насильства:
— соціальні відмінності;
вік;        
— різні погляди;
— релігія;
— зовнішність;
— національність, расова приналежність;
— батьки та діти.
9. Що є осередком примирення та ненасильства для вас?
10. Що потрібно зробити, щоб досягти миру в суспільстві?
11. Наскільки важливим та актуальним є виховання почуття толе­рантності в нашому суспільстві?
12. Які риси повинна мати особистість, що прагне бути толерантною?         
13. Напишіть ім'я людини (історичної особи, сучасника), яку ви вважаєте особистістю (1—2 особи).




Додаток 2


Немає коментарів:

Дописати коментар